Sveštenstvo (grč. ἱερωσύνη, ἱεράτευμα, lat. sacerdos, sacerdotium – služenje u hramu, prinošenje žrtve) – Crkva se naziva „sveštenim“ narodom: A vi ste rod izbrani, carsko sveštenstvo, narod sveti, narod zadobijen, da objavite vrline Onoga koji vas dozva iz tame na čudesnu svetlost svoju (1. Petr. 2, 9).
U Poslanici Jevrejima (7, 21–28) opširno se govori o jedinstvenom i neprolaznom sveštenstvu Hrista, Arhijereja koji je sam sebe prineo kao iskupiteljsku žrtvu jedanput zauvek. U ovoj Poslanici se upoređuje starozavetno i novozavetno sveštenstvo i iskazuje ceo svešteni biblijski rečnik. Dela Apostolska i Pastirske poslanice potvrđuju da postoji i posebno, hirotonisano sveštenstvo, čija se služba ispunjava kroz osobitu harizmu Duha Svetoga, primljenu u činu hirotonije (Dap. 6, 6; 14, 23; 20, 28; 2. Tim. 1, 6–7; Tit 1, 5–9).
Unutar Crkve može se razlikovati:
- Stanje sveštenog posvećenja svih hrišćana primljeno tajnama krštenja i miropomazanja. Reč je o opštemsveštenstvu koje pripada svima krštenima koji imaju ličnu odgovornost i harizmu, sa opštim eklisijalnim karakterom.
- Svešteno služenje je u užem smislu, ustanovljeno i potvrđeno u tajni hirotonije, ono koje obuhvata posebnu sveštenu službu, didaktičku i pastirsku, a ima posredničku ulogu.
Imajući u vidu da se ova dva služenja razlikuju po prirodi i vlasti, kao i da na različit način učestvuju u predmetu sveštenstva, ona ne mogu zameniti jedno drugo. Svako ima svoje mesto, funkciju i svoju specifičnost unutar crkvenoga tela. Ali oba služenja su neophodna i nerazdvojna jer Crkva nije klerikalna institucija, te prema tome nijedna služba nije samodovoljna.
Karakter i poseban status hirotonisanog sveštenstva i njegove sveštene funkcije ogledaju se u sledećem:
- Propovedanje reči (Dap. 6, 4) ili funkcija apostolskog kontinuiteta (Jn. 17, 18): „Idite, dakle, i naučite sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Svetoga Duha“ (Mt. 28, 19).
- Vlast da osvećuje Evharistiju i vrši druge tajne („Ovo činite u moj spomen“ 1. Kor. 11, 24), ili svetotajinsko služenje (Jn. 20, 21–23).
- Pastirsko rukovođenje i crkveno organizovanje ili pastirska služba (up. Dap. 1, 8; 2, 42–47).